poniedziałek, 12 grudnia 2022

czwartek, 1 grudnia 2022

Spotkanie dla rodziców wilczków i harcerzy - 11.12.2022

    Czuwaj! Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców wilczków i harcerzy na spotkanie, które odbędzie się 11.12.2022 r po mszy szczepu (10:30) o godzinie 11:45 w harcówce w Pilawie.
Spotkanie rozpoczniemy od konferencji ,,Skauting to business rodzinny. Dobry interes dla rodziców i dzieci" , którą poprowadzi dla Państwa Piotr Bogusz HR. Następnie szefowie omówią sprawy organizacyjne jednostek.

Serdecznie zapraszamy!

Piotr Bogusz – Dyrektor w Wydawnictwie Nowa Era wychowanie przedszkolne i edukacja wczesnoszkolna . Zarządza zespołami redakcyjnymi i marketingowymi, łączy kompetencje i skupia wokół mądrych inicjatyw edukacyjnych i biznesowych. W związku małżeńskim z Emilią od 18 lat.
Związany z harcerstwem od 30 lat . Wolontariusz, instruktor skautmistrzowski w Stowarzyszeniu Harcerstwa Katolickiego Zawisza Federacja Skautingu Europejskiego.
Tu uczył się budować relacje, zespoły, prowadzić projekty i przeżywać wspaniałe przygody.
Przyrzeczenie złożył 1995 r. Wstąpił do 1.Drużyny Garwolińskiej. Od 26 lat jest szefem.
Był zastępowym, przybocznym. Potem pierwszym drużynowym 1. Drużyny Pilawskiej.
Następnie założył 1. Gromadę Pilawską i prowadził ją 9 lat. Wymarsz Wędrownika złożył w roku 2004. W latach 2009-2014 pełnił funkcję hufcowego 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego.
    Od 2015 Namiestnik Wędrowników. Od 2021 asystent Naczelnika SHK Zawisza FSE
Studiował: „Zarzadzanie i Marketing” na Uniwersytecie Warszawskim oraz
„Psychologia biznesu” na Akademii Leona Koźmińskiego – Koźmiński University



Dominik Woźniak                                                     Mateusz Bartoszewski
Akela 1. Gromady Pilawskiej                                 Drużynowy 1. Drużyny Pilawskiej

 

poniedziałek, 28 listopada 2022

poniedziałek, 21 listopada 2022

Biwak listopadowy 2022

  


   W dniach 11.11 - 13.11.2022 harcerze z 1. Drużyny Pilawskiej, 1. Drużyny Łaskarzewskiej oraz zastępy niedźwiedź z Wilanowa brali udział w biwaku listopadowym.

    Zaczęliśmy mszą za ojczyznę w Pilawie oraz koncertem patriotycznym w pilawskim parku.
Następnie generałowie zaborów wydali rozkazy i wysłali swoje oddziały z misją przedarcia się przez wrogie jednostki i dotarcie do kwatery dowództwa w Starym Zambrzykowie.
Dostali też polecenie pacyfikacji wszelkich napotkanych wrogich jednostek. Zaczął się morderczy bieg i walka z czasem. Po drodze oddziały miały wiele przygód, błądziły przez dziki las i bagna, napotkały inżynierów którzy, szukali uzbrojenia dla przyszłego wojska polskiego czy też odnaleźli niedobitków potrzebujących pomocy. Nie zabrakło też ciepłej, pysznej strawy.

    Dnia następnego, wszystkie oddziały zaraz po przebudzeniu w trybie natychmiastowym zostały wyprowadzone na poranną zaprawę. Po obejrzeniu stanu oddziałów zarządzona została musztra, aby podnieść poziom reprezentacyjny jednostek. Kolejnym etapem przygody było zbieranie wyposażenia na dalsze walki, gdzie oddziały kupowały i sprzedawały towary, aby następnie wytworzyć w manufakturach potrzebne wyposażenie. Żołnierze mogli również spróbować swoich sił czołgając się przez zagazowane pole bitwy w masce gazowej ,aby zdobyć dla wywiadu niezbędne informacje. Zwieńczeniem wszystkiego była walka o polskie miasta, gdzie oddziały mogły wykorzystać wszelkie rzeczy zbierane we wcześniejszych etapach. Oddziałem działającym najprężniej i nagrodzonym ostatecznie przez naczelnika za największy wkład w zjednoczenie ziem polskich okazał się oddział spod znaku kruka. Po zaciętych walkach udaliśmy się na strawę oraz projekcję filmu ,,Legiony".

    Biwak zakończyliśmy mszą świętą oraz pięknym koncertem patriotycznym w Mariańskim Porzeczu.

środa, 16 listopada 2022

Wyjazd Zastępu Zastępowych Gdańsk - Władysławowo

 







Dnia 21.10.2022 r. ok. godziny 18:00 spotkaliśmy się na plebani w Pilawie w celu wyruszenia na zbiórkę zastępu zastępowych do Gdańska. Jechaliśmy dwoma samochodami razem z ZZ z Łaskarzewa i zastępowym z Wilanowa, gdzie powstaje nowa drużyna. Wyjechaliśmy o 18:30 i na trasie do Gdańska zrobiliśmy dwa postoje. Dojechaliśmy mniej więcej o północy i byliśmy na tyle zmęczeni, że od razu położyliśmy się spać.

Rano poszliśmy na mszę św. a po mszy do sklepu po jedzenie. Wróciliśmy do miejsca w którym spaliśmy i zjedliśmy śniadanie. Po śniadaniu udaliśmy się tramwajem na stare miasto, ponieważ tam miała się odbyć gra terenowa. Ponieważ ZZ odbywał się w tematyce pierwszej wojny światowej,   podzieliliśmy się na dwa plutony i rozeszliśmy się , aby wykonać przydzielone nam zadania (mieliśmy jako wywiad odszyfrować nazwy obiektów w Gdańsku i je sfotografować), pluton który najlepiej wywiązał się z przydzielonego zadania, dostał specjalną przesyłkę do dostarczenia. Spotkaliśmy się pod muzeum II wojny światowej, gdzie czekał Pułkownik Jagodziński (Mateusz Bartoszewski). Pluton pierwszy w składzie: Jan Szcześniak (Plutonowy) i Mikołaj Gromadzki , przekazał przesyłkę i dostał specjalną nagrodę, w postaci dolarów amerykańskich, mających duże znaczenie na biwaku listopadowym. Następnie udaliśmy się komunikacją miejską na półwysep Westerplatte, niestety nie było promu więc tylko przyjrzeliśmy się mu z pewnej odległości. Potem wróciliśmy do samochodów i pojechaliśmy do Władysławowa. We Władysławowie poszliśmy na zakupy, zjedliśmy obiadokolację i kiedy już było ciemno udaliśmy się na plażę śpiewając szanty. Potem wróciliśmy do naszego miejsca noclegu i po raz kolejny wyczerpani, położyliśmy się spać.

 Następnego dnia zjedliśmy śniadanie i znowu poszliśmy nad morze, aby nieco pospacerować przy pięknym widoku Bałtyku i pooddychać tym wspaniałym powietrzem oraz oczywiście zrobić zdjęcia.  Następnie wyruszyliśmy w drogę powrotną, podczas której znów zrobiliśmy dwa postoje. Wróciliśmy do Pilawy ok. 17 i poszliśmy na mszę szczepu.

Na ZZ byliśmy w składzie: pwd. Mateusz Bartoszewski  HO (Pilawski  Drużynowy), pwd. Adam Falkowski HO (Łaskarzewski Drużynowy), wywiadowca Michał Bartoszewski, wywiadowca Jan Szcześniak, Bartłomiej Gajowniczek, Mikołaj Gromadzki , Maciej Bichniewicz


Zdjęcia z wyjazdu

 

Wywiadowca, Jan Szcześniak

 

piątek, 4 listopada 2022

Biwak Listopadowy 2022 - Walka o niepodległość




Panowie!

    Nasz rodak Ignacy Paderewski, udał się do Stanów Zjednoczonych czego skutkiem jak wiecie jest orędzie prezydenta Woodrowa Wilsona do Kongresu USA z 8 stycznia 1918 r.

Prezydent rzekł: ,,Należy stworzyć niezawisłe państwo polskie, które winno obejmować terytoria zamieszkane przez ludność niezaprzeczalnie polską, któremu należy zapewnić swobodny i bezpieczny dostęp do morza i którego niezawisłość polityczną i gospodarczą oraz integralność terytorialną należy zagwarantować paktem międzynarodowym"

Słowa te są znakiem, że nadszedł już nasz czas, czas na zrzucenie kajdan. 

Mimo iż naród nasz wspaniały podzielony jest między wrogie armie, mimo iż brat strzela do brata pod obcym sztandarem cesarzy zaborczych, pamiętajmy o Polsce, pamiętajmy że JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA PÓKI MY ŻYJEMY! CO NAM OBCA PRZEMOC WZIĘŁA SZABLĄ ODBIERZEMY!

Państwa Trójprzymierza słabną, Rosja pogrążyła się w rewolucji i 3 marca 1918 podpisała z Niemcami traktat w Brześciu, w wyniku którego wycofała się z wojny, Austro - Wegry dzisiaj podpisały porozumienie, Niemcy dalej walczą ale państwa ententy zadbają o to, aby były to już ostatnie podrygi.

Wkrótce wojna dobiegnie końca, pamiętajcie zatem że to na naszych barkach leży odpowiedzialność budowy Państwa Polskiego, tak jak w przyszłości będzie leżała na barkach młodych ludzi, nieznających okropieństw wojny, ludzi którzy mam nadzieje nie zaprzepaszczą swojej szansy.


Informacje na temat biwaku listopadowego:


Miejsce: Stary Zambrzyków (śpimy w tamtejszej szkole)

Rozpoczęcie: 11.11.2022 r. o godzinie 10:10 w Pilawie przy plebani.

Zakończenie: 13.11.2022 r. o godzinie 12:30 przy Kościele Rzymskokatolickim Pw. Matki Bożej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu 

W drodze powrotnej transport własny 


Całkowity koszt biwaku to 100 złotych

Deklaracja 


Lista rzeczy do zabrania:

 

1.Mundur:

- beżowa koszula z naszywkami

- spodnie granatowe długie,

- spodnie granatowe ewentualnie czarne koniecznie ze szlufkami

- pasek

- beret

- chusta z guzą

- sweter z naszywkami

- buty do munduru wiązane (CIEMNE)

2. Ubrania:

- koszulki z krótkim rękawem pod mundur, ciemne (preferowane granatowe)

- dres do spania oraz zajęć sportowych 

- bielizna

 

3. Różności:

- przybory toaletowe:

* ręcznik

* szczoteczka do zębów i pasta

* płyn do mycia

* miska

- leki osobiste

- długopis, ołówek

- notes

- karta stopnia i sprawności 

- książeczka stopnia

- igła i nitka

- ŚPIWÓR, można małą poduszkę

- karimata ( jeżeli ktoś nie posiada to koc)

- niezbędnik, menażka

- latarka

- ostry nóż

 

- rzeczy funkcyjne uzgodnione z zastępowym np.: kucharz - przyprawy, sanitariusz - apteczka

środa, 31 sierpnia 2022

Start Harcerski

Czuwaj!

📌 Zapraszamy na Start Harcerski!
Kiedy? 🗓 4 września 2022 r.
Gdzie? 💒 Parafia św. Jana Pawła II w Sulbinach
Nowy rok harcerski rozpoczniemy wspólnym uczestnictwem w Mszy świętej o godzinie 12.00. Po Mszy świętej odbędzie się Apel inaugurujący kolejny rok skautowych przygód.

👉 Serdecznie zapraszamy! 👈

wtorek, 16 sierpnia 2022

Rajdy na stopnie

Jaki jest cel rajdów? 

 Zarówno rajd na wywiadowcę jak i Próba Puszczy mają bardzo ważne zadanie do odegrania w rozwoju harcerzy. Z punktu widzenia skauta czas rajdu to próba jego umiejętności technicznych i sprawdzenie, czy jest już na poziomie ćwika bądź wywiadowcy. Jednak z punktu widzenia drużynowego można dostrzec więcej pedagogicznych korzyści płynących z rajdów:

a. Rajd to dla chłopca inicjacja do dorosłego życia. Jest to próba jego samodzielności, ale także odwagi i pewności siebie. Pozytywne przejście próby utwierdza chłopca w poczuciu własnej wartości, nawet jeśli, być może, nie sprostał wszystkim stawianym podczas próby wymaganiom. Niech świadectwem tego będzie, że dla chłopców w drużynie często zaliczenie rajdu jest równie ważne co zdobycie konkretnego stopnia, a skauci którzy byli już na rajdzie są inaczej, poważniej, postrzegani, niż ci, których na rajdzie jeszcze nie było.

b. Czas ciszy i rozmyślań. Szczególnie w przypadku Próby Puszczy – chłopiec być może po raz pierwszy w życiu ma okazję pobyć w sam ze swoimi myślami z dala od innych osób, czy współczesnej technologii. Chwile samotności nie tylko wzmocnią jego charakter i pozwalają poznać siebie, ale także zbliżają do Boga. W przypadku rajdu na wywiadowcę ten aspekt nie jest aż tak rozbudowany – wynika to z mniejszej dojrzałości chłopców – choć jest też obecny. Rajd, nawet przeżywany w dwie osoby, nadal będzie oderwaniem od codzienności i w jakimś stopniu czasem pustyni. 

c. Przyroda. Rajd jest czasem, który harcerz powinien spędzić w otoczeniu natury. W odróżnieniu od obozowego pośpiechu i działania, jest to okazja do poznania przyrody, kontemplowania jej i odnalezienia w niej zamysłu bożego. Powyższe czynniki wymieniono poczynając od tych najistotniejszych, dopiero w drugiej kolejności przy organizacji rajdu powinno zwracać się na aspekty techniczne, które tylko na pierwszy rzut oka wydają się być istotą rajdu. 

Jak długo powinien trwać rajd? 

 Zgodnie z założeniami zawartymi w książeczkach rajdy powinny trwać 24 godziny. Ta wartość wydaje się być rozsądna ze względu na wiek chłopców i ich możliwości. Zdecydowanie odradza się organizacje krótszych rajdów. Dla przykładu, 15 godzinny rajd, po odjęciu czasu na sen, daje zaledwie kilka godzin przeznaczonych na wędrówkę, modlitwę i kontemplacje. Tak krótki czas może nie zapewnić chłopcu odpowiedniego wyciszenia potrzebnego do korzystania w pełni z owoców rajdu. W wypadku, gdy chłopcy odznaczają się wyższym poziomem, dopuszcza się organizację dłuższych rajdów, lecz nie powinny być to (poza naprawdę wyjątkowymi przypadkami) próby sięgające 48 godzin. Organizacja tak długich rajdów może spowodować umniejszenia przeżycia następnego rajdu czekającego chłopca – Próby Szlaku. Osobną kwestią jest to, jak długi ma być odcinek drogi do przebycia przez uczestników rajdu. Nie może być on za długi, wtedy chłopiec w imię przejścia trasy będzie zmuszony poświęcić rozważania bądź zadania techniczne. Z drugiej strony, rajd powinien być dla chłopca pewnym wyzwaniem i (z powodu częstego wspominania modlitw i rozważań jako istotnych elementów rajdu) nie może być postrzegany jako czas odpoczynku. Sugeruje się, żeby trasa rajdu nie liczyła mniej niż 15 i nie więcej niż 25 kilometrów. Powinna być ona w największym stopniu dostosowana do wieku chłopca, jego kondycji, a także, chociażby, warunków pogodowych. 

W skrócie :

1. Rajdy na ćwika i wywiadowce trwają od 24 h do 48 h 
2. Długość trasy jest dostosowana do możliwości chłopaków i wynosi od 15 do 25 kilometrów. 
3. Rajdy na stopnie poza próbą puszczy i rajdem wywiadowcy muszą być dwuosobowe. 
 4.Chłopcy śpią w wyznaczonym I sprawdzonym wcześniej miejscu
 5. Drużynowy jest z uczestnikami w stałym kontakcie telefonicznym i dba,aby w razie sytuacji awaryjnej dało się bezzwłocznie zorganizować transport.

poniedziałek, 1 sierpnia 2022

Podsumowanie wielkiej wyprawy letniej - Witów 2022

 


Ta wyprawa zdecydowanie nie należała do najłatwiejszych... Dzikie zwierzęta, tropikalne choroby, rwące górskie rzeki, ulewy, wichury miotające potężnymi drzewami niczym trzciną,chłodne noce,a przede wszystkim własne słabości to wyzwania z którymi musieliśmy się zmierzyć, każdy z nas z osobna. Mimo wielu przeszkód i przeciwności udało nam się wyjść zwycięsko, kolejne tereny zostały podbite a wszyscy wrócili cali do swych domostw z tarczą, w chwale.   

    W tym roku wybór wstążeczek był trudny niemal w każdym przypadku, lecz po wielu naradach udało nam się dojść do porozumienia i tabela wyników wygląda następująco:

kruk - kuchnia, wytrwałość

świstak -  pionierka, explo, wielka gra

wilk - dzień wyczynu, ekspresja

żbik - zastęp dnia, wielka olimpiada

Zastępem wyróżniającym się najbardziej na tle innych jednocześnie zasługującym na wstążeczkę obóz okazał się klan z pod znaku świstaka!!!

    Rzeczą również radosną i mocno podnoszącą na duchu każdego drużynowego bez wyjątku jest rozwój harcerzy. Dzięki Bogu i na tym obozie miałem zaszczyt wraz z sądem honorowym przyznać:

Stopień ochotnika:

- Wojciechowi Radomyskiemu -

- Bartkowi Gajowniczkowi -

- Jakubowi Rudnickiemu - 

Stopień wywiadowcy:

- Jankowi Szczęśniakowi-

- Piotrkowi Paduchowi -

    Na tym obozie miejsce miał również jakże wzruszający i zmuszający do reflekcji obrzęd przejścia z drużyny do kręgu wędrowników harcerzy:

- Rafał Jaworski - ćwik

- Bartek Sankowski - ćwik

- Kacper Zawada - ćwik

- Sebastian Kuśmierczyk - ćwik

- Michał Trybuch - ćwik

- Maciej Lewandowski - ćwik

- Karol Mrozowski - wywiadowca

- Jakub Wasążnik - wywiadowca

Wymienionym Panom dziękuję jeszcze raz za wspólną przygodę i mam nadzieję do zobaczenia na szlaku!


    W związku z przejściem zmienił nam się skład zastępu zastępowych:

Kruk - wywiadowca, Michał Bartoszewski

Świstak - ochotnik, Bartek Gajowniczek 

Wilk - wywiadowca, Janek Szczęśniak

Żbik - ochotnik, Maciej Wasążnik 

    Panowie, dziękuję wam bardzo za ten wyjazd, mam nadzieję że uważacie również ten obóz za udany i nie żałujecie decyzji żeby się na nim znaleźć. Liczę  na to, iż w przyszłym roku na letniej wyprawie spotkamy się w jeszcze liczniejszym składzie, a obóz będzie jeszcze bardziej epicki od tego. Pamiętajcie jednak, że przygotowania do tego letniego wyjazdu zaczynamy już we wrześniu, a to jaki ten obóz będzie w dużej mierze zależy od waszego zaangażowania. Jeśli Twoim zdaniem brakuje ludzi w zastępie, nie zastanawiaj się tylko działaj i rusz na łowy, rozmawiaj, namawiaj, opowiadaj historie, pokazuj zdjęcia, zastęp będzie Ci wdzięczny.                                                                                                 Do zobaczenia na starcie harcerskim!

    Serdecznie chciałbym również podziękować Emilowi Zawadce za przewiezienie rzeczy z Pilawy do Zakopanego,Panu Pawłowi Radomyskiemu, który przewiózł rzeczy Pilawy i Garwolina z Witowa do Pilawy oraz pomógł w pakowaniu, Ernestowi Benickiemu oraz Emilowi Zawadce za budowę Kraala oraz Maciejowi Makulcowi za chęć współpracy między naszymi drużynami oraz ten jakże owocny obóz,  Bóg zapłać.


Zdjęcia z obozu Witów 2022

 

zdjęcia:

Kacper Wielgosz, Mateusz Bartoszewski, Rafał Jaworski, Jakub Wasążnik, Bartek Sankowski 


poniedziałek, 25 lipca 2022

Wyjazd Zastępu Zastępowych do Witowa

 




         






  

  


  Dnia 17.06.2022 spotkaliśmy się przy peronie PKP w Pilawie w celu wyruszenia na ZZ. Był to ostatni tego typu wyjazd dla bieżących zastępowych, ponieważ był to ich już ostatni rok w drużynie. Z tej okazji zostali też zaproszeni następcy(czołowi), którzy dopiero wdrażali się w swoją przyszłą rolę. Wyruszyliśmy z rana pociągiem kierującym nas do Warszawy, tam czekała nas przesiadka na inny kurs tym razem do Krakowa. Tam czekał na nas autobus jadący do Zakopanego. Gdy po kilku godzinach podróży mogliśmy stanąć na nogi czekała nas dwugodzinna przeprawa przez Gubałówkę na miejsce obozu, z którym mieliśmy się zapoznać. Chodzenie przez górzyste tereny z plecakami może wydawać się bardzo męczące i nie ukrywając takie było, lecz widoki jakie nam przy tym towarzyszyły oraz wspólny cel dotarcia na miejsce w harcerskiej atmosferze wynagradzały to ponad miarę. Gdy byliśmy już niedaleko, słońce zaszło za horyzont a mapy, którymi się posługiwaliśmy wskazywały na to, że jedyną drogą jest pójście na przełaj. Tak też zrobiliśmy, co wiązało się z przeprawieniem przez Czarny Dunajec co każdemu z nas się udało. Upatrzyliśmy dogodne nam miejsce do noclegu i rozbiliśmy obozowisko, w którym przy dźwięku szumiącego potoku upłynęła nam pierwsza noc. Kolejny dzień był wymagający, gdyż wymagał od nas zapoznania się z miejscem naszego obozu oraz z walką z czasem, aby zdążyć na autobus, gdyż ten dzień był również dniem powrotnym. Po śniadaniu porankiem udaliśmy się nad Dunajec aby zaznać mroźnej kąpieli. Z późniejszym czasem badaliśmy okolice, wybierając przy tym nasze miejsca na gniazda zastępu. Był również czas na relaks i podziwiania piękna tego miejsca. Po południu spakowaliśmy się i udaliśmy się w drogę powrotną do Zakopanego. Reszta naszego czasu opierała się na wesołych rozmowach i powrocie do domu taką samą trasą. Mimo krótkiego czasu trwania ZZ-etu, ukazał on przyszłym zastępowym na czym polegają takie wyjazdy. Zapadł również w pamięci tym, dla których był on ostatnim takim wypadem jako zastępowy w ich życiu. 

Zdjęcia z wyjazdu 

Ćwik, Rafał Jaworski

poniedziałek, 20 czerwca 2022

Rozesłanie na obozy 2022

 
🍀Czerwiec oznacza tylko jedno... przygotowujemy się do obozów! 🏕🌲🏞
🟢Zapraszamy serdecznie wszystkich skautów, rodziców i sympatyków naszego środowiska na Rozesłanie na obozy, które odbędzie się w sobotę 25 czerwca.
Zaczynamy Mszą świętą o godzinie 9.00 w kościele parafialnym w Łaskarzewie. Po Mszy odbędzie się Apel z rozesłaniem.
Zapraszamy!
💚
 

piątek, 27 maja 2022

Wielka wyprawa letnia - Witów 2022

 Łódź wikingów w fiordzie - Puzzle Factory
 
 
    Czołem Panowie! Wprawdzie ziemie okalające Pilawę są nadzwyczaj urokliwe, te wszystkie lasy mieszane, wzniesienia, kotliny, wąwozy i rozległe bagna mają swój urok, ale to już dobrze znamy. Może pora na coś nowego? Może warto wziąć swój topór i wyruszyć na przygodę i móc opowiadać legendy o tym co nas spotkało a nie tylko słuchać opowieści od kompanów i pluć sobie w brodę powtarzając w myślach ,, a mogłem jechać z nimi..." Nie ma co się zastanawiać!
    
       Tym razem skierujemy swoje drakkary na południe w kierunku najmłodszych gór naszego kraju. Rozbijemy się w Witowie, tam każdy z klanów po wcześniejszym obejrzeniu terenu przez Jarlów wybuduje własną osadę - bazę wypadową do dalszych działań klanu. Nasi informatorzy donoszą, że w pobliżu znajdować się będą siedliszcza innych klanów, co trzeba mieć na uwadze przy budowie osady, zadbać o charakter obronny oraz sprawność powstawania fortyfikacji,a także być semper parati, gdyż nigdy nie wiadomo kiedy wróg przypuści atak. 
Bliżej wyprawy  podam więcej informacji,tym czasem gromadźcie sprzęt osobisty oraz rzeczy klanowe wskazane przez Jarlów (zastępowych).

 

Miejsce obozu

Termin: 4.07 - 17.07.2022 r.

Zaliczka wynosi 250 złotych. Prosiłbym o dostarczenie jej wraz z deklaracją do mnie bądź zastępowego do 12.06.2022 r.

Całkowity koszt obozu to 850 złotych. 

Deklaracja na obóz (proszę o skrupulatne wypełnienie deklaracji, wyłącznie z tego linka)

Lista rzeczy do zabrania:

 

1.Mundur:

- beżowa koszula z naszywkami

- spodnie granatowe długie

- spodnie granatowe ewentualnie czarne przed kolano ( skautówki ) – koniecznie ze szlufkami

- pasek

- beret

- chusta z guzą

- sweter z naszywkami

- buty do munduru wiązane (CIEMNE)

2. Ubrania:

- koszulki z krótkim rękawem pod mundur, ciemne (preferowane granatowe)

- dres do spania

- bielizna

 

3. Różności:

- przybory toaletowe:

* ręcznik

* szczoteczka do zębów i pasta

* płyn do mycia

* miska

- leki osobiste

- długopis, ołówek

- notes

- karta stopnia i sprawności 

- książeczka stopnia

- igła i nitka

- ŚPIWÓR, można małą poduszkę

- karimata ( jeżeli ktoś nie posiada to koc)

- niezbędnik, menażka

- latarka

- ostry nóż 
 
Pamiętajcie,że są to góry więc warto zadbać o coś ciepłego do spania oraz coś skutecznego na deszcz.  
 
 
 




 

 

 

 

wtorek, 17 maja 2022

Podboje Juliusza Cezara - Harce Majowe 2022

 



    Ave Cezar!
    W dniach 29.04-1.05 A.D. odbyło się ważne wydarzenie w Cesarstwie Rzymskim, wpisane w kronikę jako Harce Majowe!
Legioniści z 1. Drużyny Garwolińskiej i 1. Drużyny Pilawskiej stoczyli walkę o dominację w imperium, dzieląc się na 8 manipułów. Nocą wykazali się niechlubną, lecz potrzebną do utrzymania wojska cechą rabunkową. W dzień zaś musieli strategicznie rozdysponować swoje zasoby, by mnożyć zdobyty nocą majątek. Bogactwo przekuli w oręż i rozbudowę swoich stolic, a wszystko po to, aby ostatecznie stoczyć ze sobą pojedynek.
Bezdyskusyjnie potęgę w Rzymie uzyskał Manipuł spod znaku Wilk.
Zaraz po nim ważną stała się stolica Świstaka.
A trzecią zaś – Kruka.
Niech chwała o nich rozleje się po za granice imperium!
Ale walka to nie wszystko w życiu Rzymianina! Nie obeszło się bez sztuki przy blasku płomieni w amfiteatrze. Poza sztuką był również czas na uzupełnienie sił oraz sytą strawę przygotowaną samodzielnie.
Jak powiada nasz filozof Cyceron “Nonne optimus et gravissimus quisque confitetur multa se ignorare et multa sibi etiam atque etiam esse discenda?”, co znaczy ,,Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?”
Mamy zaszczyt uhonorować obywateli Rzymu, za ich rozwój osobisty!
 
Michał Trybuch z Manipułu Świstak mianowany stopniem Ćwik!
Bartek Sankowski z Manipułu Świstak oznaczony Fotografem!
Kuba Pasik z Manipułu Kruk mianowany stopniem Ćwik i oznaczony mistrzowską sprawnością ewangelisty!
Mikołaj Zawadka z Manipułu Orzeł mianowany stopniem Ćwik oraz oznaczony Intendentem, Kwatermistrzem!
Bartek Wielgosz z Manipułu Żubr złożył przyrzeczenie!
Karol Gładysz z Manipułu Tarpan oznaczony stopniem Wywiadowcy!

    Chwała!
Na koniec serdeczne pozdrowienia od Cezara dla wszystkich, którzy pomogli w prowadzeniu tak ważnego wydarzenia: Ojcowi Tomaszowi- za posługę kapłańską, Kręgowi Wędrowników- za nieocenioną służbę, Adamowi Falkowskiemu- za wsparcie Kraala, Mateuszowi Zawadce- za wsparcie zaopatrzenia i przygotowania.
AVE CEZAR!
 
Maciej Makulec HO 

środa, 27 kwietnia 2022

Wyjazd Zastępu Zastępowych do Gdańska

 

 




 


 

    Dnia 22 kwietnia 2022r. wyruszyliśmy na wyjazd ZZ w składzie: Mateusz Bartoszewki, Rafał Jaworski, Kacper Zawada, Kuba Wasążnik, Bartek Sankowski. Pierwszym naszym przystankiem była Warszawa do której dostaliśmy się pociągiem.Na miejscu zjedliśmy kolację, podsumowaliśmy cykl oraz uczestniczyliśmy w seansie filmowym o Jerzym Górskim.

     Następnego dnia z samego rana ruszyliśmy pociągiem do naszego następnego punktu podróży czyli Gdańska. Od razu po przyjeździe poszliśmy zjeść śniadanie, a po posiłku zaczęliśmy zwiedzanie starówki. Gdy już wszystko obeszliśmy do głowy wpadł nam ambitny plan żeby iść na piechotę do morza, a droga wbrew pozorom wcale nie była krótka. Szlak był ciężki, w dodatku jakiś kasjer z żabki próbował zniszczyć nasze morale oszukując Kubę na pieniądze, lecz nie tak łatwo nas złamać. Po wędrówce pełnej trudów w końcu udało nam się dotrzeć nad wymarzone morze. Fakt, że poświęciliśmy całe swoje siły życiowe aby się tam dostać potęgował jeszcze piękno widoku, który zastaliśmy. Leżeliśmy na plaży przez dłuższy czas, a ze zmęczenia prawie usnęliśmy, jednak nam było ciągle mało, więc ruszyliśmy jeszcze w stronę Sopotu gdzie kupiliśmy jedzenie na kolacje i pojechaliśmy pociągiem do Krzesznej. Po dotarciu do tej wsi zastaliśmy piękny widok krajobrazu polodowcowego. Jednak niedługo napawaliśmy się tymi widokami, gdyż do szkoły w Szymbarku ze stacji było raptem 3 km. W owej szkole też zjedliśmy ostatni posiłek tego dnia, nieco poradziliśmy i dość szybko udaliśmy się spać.

     W niedzielny poranek mieliśmy wrócić drugim pociągiem do Gdańska. Niestety, nieco się spóźniliśmy , ale za to mieliśmy więcej czasu na oglądanie pięknych widoków i spokojne spacerowanie po wzgórzach okolicznych miejscowości.. Z Gdańska ruszyliśmy z powrotem do Warszawy gdzie zjedliśmy i przesiedliśmy się do pociągu w stronę Pilawy, tam zakończyliśmy naszą wyprawę

 

Ćwik, Bartek Sankowski 

wtorek, 12 kwietnia 2022

Dzień Modlitw za FSE 2022

 

   

     W dniu 26 marca w miejscowości Wilga odbyły się kolejne Dni Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego. Uroczystość ta rozpoczęła się wspólną mszą świętą zwieńczoną aktem zawierzenia Maryi naszego stowarzyszenia. Po mszy udaliśmy się na apel drużyny gdzie miejsce miały kolejne trzy przyrzeczenia Janka,Wojtka i Kacpra oraz oficjalne mianowanie przyboczonego drużyny Tomasza Trzeciaka HO.Zastępowy wilka - Kuba uzyskał zaś stopień wywiadowcy. Po apelu wraz z drużyną Garwolińską udaliśmy się na wielką grę. Tym razem jako legioniści przemierzaliśmy ziemie Imperium Rzymskiego. Każdy manipuł (zastęp) musiał zmierzyć się z wyzwaniami rzuconymi przez przełożonych,aby pokazać cesarzowi Toperiusowi swoją sprawność, strzelając choćby z łuku czy rzucając oszczepem do celu. W tym samym czasie trwały również zajęcia dla wilczków,harcerek oraz konferencja dla rodziców. Po zakończeniu wszystkich zaplanowanych aktywności udaliśmy się na drogę krzyżową, przygotowaną przez harcerki oraz harcerzy. Po owocnej modlitwie każdy mógł zasmakować pysznego żurku przygotowanego przez krąg wędrowników oraz obejrzeć przedstawianie o bł. Kardynale Wyszyńskim . Ostatnim punktem Dnia Modlitw był apel hufca oraz okrzyk Ad Mariam Europa.

 

Tomasz Trzeciak HO


Zdjęcia z DM 2022

 

czwartek, 7 kwietnia 2022

HARCE MAJOWE 2022

 

 

Informacje na temat harców majowych:

Jak zwykle na harcach co nie powinno nikogo dziwić śpimy w namiotach, w prywatnym lesie. Podobnie jak i na DM, w grę wchodzi transport własny. Jeżeli ktoś nie będzie miał transportu, proszę dać mi znać. 

Miejsce: Niesadna ,nr. Ewid.104

 

Rozpoczęcie: 29.04.2022 r. o godzinie 19:00 w Niesadnej , nr. Ewid.104 ( przewidziana jest kolacja)

Zakończenie: 1.05.2022 r. o godzinie 12:30 w Niesadnej , nr. Ewid.104

 

Całkowity koszt harców to 90 złotych. Zaliczkę w wysokości 30 złotych oraz deklarację

 

https://drive.google.com/file/d/1ZU7NTSwLN1onlfqPQWYQPGU0Jt668GI6/view?usp=sharing

 

zbieramy do 17.04.2022r. (zbierają zastępowi)

 

Resztę kwoty będziemy rozliczać w dniu wyjazdu.

 

Lista rzeczy do zabrania:

 

1.Mundur:

- beżowa koszula z naszywkami

- spodnie granatowe długie,

- spodnie granatowe ewentualnie czarne przed kolano ( skautówki ) – koniecznie ze szlufkami

- pasek

- beret

- chusta z guzą

- sweter z naszywkami

- buty do munduru wiązane (CIEMNE)

2. Ubrania:

- koszulki z krótkim rękawem pod mundur, ciemne (preferowane granatowe)

- dres do spania

- bielizna

 

3. Różności:

- przybory toaletowe:

* ręcznik

* szczoteczka do zębów i pasta

* płyn do mycia

* miska

- leki osobiste

- długopis, ołówek

- notes

- karta stopnia i sprawności 

- książeczka stopnia

- igła i nitka

- ŚPIWÓR, można małą poduszkę

- karimata ( jeżeli ktoś nie posiada to koc)

- niezbędnik, menażka

- latarka

- ostry nóż

 

- rzeczy funkcyjne uzgodnione z zastępowym np.: kucharz - przyprawy, sanitariusz - apteczka